Ham Bal
Ham Bal 

Isıl işlem görmediği ve filtre edilmediği için , vitaminler, enzimler, antioksidan, antimikrobiyal maddeler ve polen içeriğinden hiçbir şey kaybetmemiştir.

KETEN Arıcılık ham bal organik üretim olması sebebiyle ham bal özelliği taşımaktadır. Pastörizasyon esnasında ise balda bulunan fenolik ve flavonoid maddeler, enzimler, aminoasitler yüksek ölçüde zarar görmektedir.


Fakat günümüzde bala uygulanan işlemler balın faydalarını önemli ölçüde yok etmektedir. KETEN Arıcılık ham bal ısıl işlem görmemiş filtre edilmeden organik üretimi yapılır. Aktif balları ayırt etmek amacı ile "Ham Bal" (çiğ bal, aktif bal, raw honey "ingilizce") terimi kullanılmaktadır.
Ham balın tek dezavantajı ise, polenleri filtre edilmediği ve pastörize edilmediği için kış aylarında özellikle çiçek ballarında kristalize olma olasılığı artmaktadır. KETEN Arıcılık ham balı en organik  haliyle tüketmek istiyorsak eğer kristralize olmuş bir ham balı tüketmeyi öğrenmemiz gerekmektedir. Çünkü bizler kristalize olmuş ham balı tüketmediğimiz sürece ham baldan almamız gereken desteği alamayız.

KETEN Arıcılık eşsiz ham ballarımızı denemenizi tavsiye ederiz.